Reklama

Ładowanie...

Wagner, Hitler i Niemcy

07.08.2012
Czyta się kilka minut
Każdego roku na początku lata w Niemczech ma miejsce szczególne wydarzenie kulturalno-towarzyskie, swego rodzaju narodowa pielgrzymka: festiwal muzyki Richarda Wagnera w Bayreuth. I każdego roku cieniem na nim kładzie się historia.
P

Pielgrzymują do Bayreuth, zawsze wedle tego samego rytuału, przedstawiciele najbogatszej warstwy niemieckiego społeczeństwa, których stać na kupno drogich biletów. Pielgrzymują również ci, w których rękach spoczywa właśnie władza. A towarzyszą im przedstawiciele międzynarodowej wspólnoty wyznawców muzyki mistrza. Wszyscy oni udają się na tzw. Zielone Wzgórze, by oddać hołd swemu idolowi: kompozytorowi Richardowi Wagnerowi.

FESTIWAL NA ZIELONYM WZGÓRZU

Już od 1876 r. co roku (choć z przerwami) w tym frankońskim miasteczku odbywa się festiwal muzyki Wagnera: Bayreuther Festspiele, podczas którego w budynku opery, zaprojektowanym jeszcze przez samego mistrza, grane i wystawiane są wyłącznie dzieła Wagnera. I każdego roku poważne media zamieszczają recenzje poszczególnych inscenizacji, podczas gdy tzw. prasa kolorowa informuje czytelników o garderobie...

9787

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]