Reklama

Wagner, Hitler i Niemcy

Wagner, Hitler i Niemcy

07.08.2012
Czyta się kilka minut
Każdego roku na początku lata w Niemczech ma miejsce szczególne wydarzenie kulturalno-towarzyskie, swego rodzaju narodowa pielgrzymka: festiwal muzyki Richarda Wagnera w Bayreuth. I każdego roku cieniem na nim kładzie się historia.
P

Pielgrzymują do Bayreuth, zawsze wedle tego samego rytuału, przedstawiciele najbogatszej warstwy niemieckiego społeczeństwa, których stać na kupno drogich biletów. Pielgrzymują również ci, w których rękach spoczywa właśnie władza. A towarzyszą im przedstawiciele międzynarodowej wspólnoty wyznawców muzyki mistrza. Wszyscy oni udają się na tzw. Zielone Wzgórze, by oddać hołd swemu idolowi: kompozytorowi Richardowi Wagnerowi.

FESTIWAL NA ZIELONYM WZGÓRZU

Już od 1876 r. co roku (choć z przerwami) w tym frankońskim miasteczku odbywa się festiwal muzyki Wagnera: Bayreuther Festspiele, podczas którego w budynku opery, zaprojektowanym jeszcze przez samego mistrza, grane i wystawiane są wyłącznie dzieła Wagnera. I każdego roku poważne media zamieszczają recenzje poszczególnych inscenizacji, podczas gdy tzw. prasa kolorowa informuje czytelników o garderobie...

9787

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]