Reklama

W więzach sacrum

W więzach sacrum

07.11.2006
Czyta się kilka minut
Naturalna wrażliwość religijna spontanicznie dzieli rzeczywistość na sacrum i profanum. Wiara chrześcijańska zniosła ten podział: wszystko, co jest, jest święte, bo pochodzi od Boga Stwórcy i jest przez Niego podtrzymywane w istnieniu. Ponieważ sacrum stało się powszechne, przestało nas zabobonnie wiązać.
rys. M. Owczarek
W

Wdzięczny jestem o. Robertowi Plichowi za tak szczegółowe i wnikliwe odniesienie się do mojego tekstu. Jego uwagi pozwalają, jak sądzę, na pogłębienie dyskusji o in vitro. O konieczności takiej dyskusji pisałem już wcześniej: rozstrzygnięcie moralnej kwalifikacji zabiegów sztucznej prokreacji nasuwa szereg pytań i problemów. Ich jasne, wsparte argumentami sformułowanie nie jest, jak sugeruje autor polemiki, krytyką nauczania Kościoła, tylko drogą (moim zdaniem jedyną) do jak najlepszego jego zrozumienia, a co za tym idzie - moralnie dojrzałego i świadomego przyjęcia. Być może rzeczywiście utraciliśmy tu pewną wrażliwość. Nie przekonamy się jednak o tym bez poważnego i - o ile to możliwe - precyzyjnego namysłu.

Odnosząc się do doktryny o pierwszorzędnym znaczeniu prokreacji dla małżeństwa, o. Plich wskazuje na jej prawno-kanoniczne, a nie doktrynalne...

13096

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]