Reklama

W Watykanie pękł szklany sufit

W Watykanie pękł szklany sufit

08.02.2021
Czyta się kilka minut
Będzie pierwszą kobietą z prawem głosu na synodzie biskupów. Być może nie jedyną. Papież Franciszek mianował s. Nathalie Becquart, ksaweriankę, na podsekretarza w synodalnym sekretariacie, który nadzoruje przygotowania i czuwa nad sprawnym przebiegiem biskupich obrad.
Siostra Nathalie Becquart / FOT. SIOSTRY KSAWERIANKI
F

Francuska zakonnica ma 52 lata, do zakonu wstąpiła po ukończeniu studiów z przedsiębiorczości, później studiowała filozofię, teologię i socjologię. Była dyrektorką ds. ewangelizacji młodzieży przy Konferencji Episkopatu Francji oraz konsultorką synodalnego sekretariatu, w którym teraz obejmie funkcję podsekretarza. Tym samym na kolejnych obradach (najbliższe w październiku przyszłego roku) będzie jej przysługiwało prawo głosu, na równi z pozostałymi ojcami synodalnymi, o co od kilku lat zabiegały ruchy kobiece w Kościele. Drzwi zostały uchylone.

Drugim podsekretarzem został o. Luis Marín de San Martín, augustianin, profesor teologii dogmatycznej i duchowości. Jak mówi kard. Mario Grech, szef sekretariatu, te nominacje pokazują, jak ważną rolę w synodalnym Kościele ma pełnić równość i różnorodność – płci, duchowości i zakonnych charyzmatów. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]