Reklama

W Watykanie pękł szklany sufit

W Watykanie pękł szklany sufit

08.02.2021
Czyta się kilka minut
Będzie pierwszą kobietą z prawem głosu na synodzie biskupów. Być może nie jedyną. Papież Franciszek mianował s. Nathalie Becquart, ksaweriankę, na podsekretarza w synodalnym sekretariacie, który nadzoruje przygotowania i czuwa nad sprawnym przebiegiem biskupich obrad.
Siostra Nathalie Becquart / FOT. SIOSTRY KSAWERIANKI
F

Francuska zakonnica ma 52 lata, do zakonu wstąpiła po ukończeniu studiów z przedsiębiorczości, później studiowała filozofię, teologię i socjologię. Była dyrektorką ds. ewangelizacji młodzieży przy Konferencji Episkopatu Francji oraz konsultorką synodalnego sekretariatu, w którym teraz obejmie funkcję podsekretarza. Tym samym na kolejnych obradach (najbliższe w październiku przyszłego roku) będzie jej przysługiwało prawo głosu, na równi z pozostałymi ojcami synodalnymi, o co od kilku lat zabiegały ruchy kobiece w Kościele. Drzwi zostały uchylone.

Drugim podsekretarzem został o. Luis Marín de San Martín, augustianin, profesor teologii dogmatycznej i duchowości. Jak mówi kard. Mario Grech, szef sekretariatu, te nominacje pokazują, jak ważną rolę w synodalnym Kościele ma pełnić równość i różnorodność – płci, duchowości i zakonnych charyzmatów. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]