Reklama

Ładowanie...

W służbie ziemskiemu władcy

02.10.2006
Czyta się kilka minut
W minionym tygodniu metropolita miński i słucki, patriarcha Filaret uhonorował prezydenta Aleksandra Łukaszenkę orderem św. Cyryla Turowskiego. Przemawiając, zwierzchnik cerkwi stwierdził, że życie na Białorusi "rozwija się harmonijnie na płaszczyźnie społeczno-gospodarczej i duchowej". Takie oświadczenie szokować nie może, bo oficjalna cerkiew na Białorusi jest komórką aparatu państwa. Zadeklarowała lojalność wobec Łukaszenki, kiedy tylko ten doszedł do władzy. Wtedy metropolita Filaret pośpieszył z zaproszeniem szefa administracji prezydenta na obiad, by prosić go o wstawiennictwo u władcy ziemskiego. I swoje dostał. Prezydent przymknął oko na ulgi, jakimi cieszyła się cerkiew w handlu spirytusem na terenie Białorusi i za jej granicami (z dochodów miano budować prawosławne chramy). By więzi między państwem a kościołem były jeszcze silniejsze, Filaret zdecydował się zostać deputowanym i wychwalać reżim z trybuny parlamentu. Poddaństwo oficjalnej cerkwi wobec państwa rodzi niebezpieczeństwo dla innych konfesji. Spowodowało, że pojawiły się przepisy ograniczające inne religie, w szczególności katolicyzm i protestantyzm. Zwalcza się je jako wrogie państwu, kojarzy z zachodnimi wpływami politycznymi i kulturowymi. Podczas gdy cerkiew cieszy się z harmonii sacrum z profanum.
0

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]