W SKRÓCIE

5 – 11 lutego 2013

11.02.2013

Czyta się kilka minut

Kulturowa amnezja. „Wzmianka o Cyfrowych Wiekach Ciemnych pojawiła się po raz pierwszy w 1997 r. podczas odczytu Terry’ego Kuny, który zwrócił uwagę na pewne zjawisko, które określił właśnie jako nadchodzący (lub już obecny) Cyfrowy Wiek Ciemny. (...) W przeciwieństwie do Średniowiecza problemem nie są dziś nieliczne zachowane źródła, wręcz przeciwnie – toniemy w informacjach. Co więcej, te informacje, mimo że zapisane – mogą nigdy nie zostać odczytane. Zarówno rejestracja, jak i przechowywanie informacji we współczesnym świecie mogą okazać się złudne i tymczasowe” – pisze w „Blizie” nr 4/2012 Marta Tymińska. Przewodnim tematem nowego numeru gdyńskiego kwartalnika jest „kulturowa amnezja”, która grozi nam oczywiście nie tylko z powodu powszechnej digitalizacji wszelkiego typu informacji. Wszak – jak czytamy w odredakcyjnym wstępie – „kulturowa i historyczna niepamięć to jedna z najbardziej wyrazistych cech współczesnych wysoko rozwiniętych społeczeństw. Dzisiejszy człowiek to przede wszystkim konsument, a konsument żyje niemal wyłącznie w czasie teraźniejszym”. Póki jednak jesteśmy nadal uczestnikami życia kulturowego, sięgnijmy po „Blizę”, by przeczytać m.in. prozę Anny Nasiłowskiej, wiersze Piotra Matywieckiego i Janusza Szubera czy poświęcony twórczości Jana Polkowskiego esej Pawła Próchniaka.


Muzeum, a nie telewizor. Wprowadzanie promocyjnych cen biletów lub wręcz dni darmowych wejść do muzeów przynosi imponujące efekty frekwencyjne. „Przez cały listopad można było zwiedzać za darmo cztery rezydencje królewskie, czyli Zamek Królewski w Warszawie, Wilanów, Łazienki i Wawel, a przez cały styczeń krakowskie Muzeum Narodowe wraz z oddziałami. Efekty przerosły nasze oczekiwania. W Łazienkach liczba zwiedzających wzrosła dziesięciokrotnie, Wilanów i Zamek Królewski też szturmowały tłumy. Nawet Wawel, który musi limitować liczbę zwiedzających, zanotował dwukrotnie większą frekwencję – mówi minister kultury Bogdan Zdrojewski na łamach „Gazety Wyborczej”. – Czyli jednak można ludzi wywabić sprzed telewizora, tylko trzeba stworzyć system zachęt. Pokazywać, informować, tłumaczyć, edukować”.


Nominacje do Orłów. Ogłoszono nominacje do „polskich Oscarów”. Najwięcej nominacji otrzymały filmy „Obława” Marcina Krzyształowicza, „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida i „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego. Zwycięzców poznamy w marcu.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 07/2013