Reklama

W rękach Rudiego Pawelki

W rękach Rudiego Pawelki

02.01.2007
Czyta się kilka minut
Elity polskie i niemieckie mają kłopot z porozumieniem nawet wtedy, gdy łączy ich wspólny interes - a tak jest w przypadku skargi Powiernictwa Pruskiego. To, co mówiono w minionych dniach w Warszawie i Berlinie, jest kolejnym dowodem na wielki brak zaufania do Niemców po stronie polskiej i brak zrozumienia wobec Polaków po stronie niemieckiej.
T

Treuhand: to słowo tłumaczy się jako "powiernictwo". Tłumaczenie dosłowne (Treue: wierność; Hand: ręka) brzmiałoby "ręce godne zaufania, w które można powierzyć coś cennego". W minionych dniach politycy z obu krajów postępowali tak, jakby relacje między Polską i Niemcami zostały powierzone w ręce Rudiego Pawelki.

Oczywiście ani Angela Merkel, ani Jarosław Kaczyński nie mogą zabronić Powiernictwu Pruskiemu (nazwa tej egzotycznej instytucji bierze się stąd, że grupa osób powierzyła jej swe roszczenia za mienie utracone po 1945 r.), aby skarżyło Polskę do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Demokracja to demokracja: każdy może złożyć w sądzie pozew, choćby absurdalny. Paradoks polega na tym, że choć nasze kraje są sojusznikami w NATO oraz UE i choć nasi szefowie rządów mają na temat Pawelki podobną opinię, zachowują się zupełnie inaczej....

5786

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]