Reklama

W kategoriach wiary

W kategoriach wiary

23.03.2010
Czyta się kilka minut
Wojciech Tochman stawia w swoich tekstach pytania właściwe raczej teologii niż reportażowi.
W

Wydany właśnie zbiór "Bóg zapłać" poza tytułowym reportażem nie zawiera rzeczy nowych. "Mojżeszowy krzak", "Nieobecność", "Schodów się nie pali" czy "Wściekły pies" to dobrze znane teksty, które, mimo że wydane stosunkowo niedawno, zdążyły już wejść do kanonu polskiego reportażu. Po co więc przypominać je raz jeszcze?

Przyczyna wydaje się oczywista: selekcja, jakiej dokonał Tochman, pokazuje szczególny zamysł towarzyszący autorowi właściwie od jego debiutu. Niezależnie od tego, czy rzecz dzieje się w dużym mieście, czy na peryferiach kraju, czy bohaterem jest wzięty prawnik, alpinistka, słynny prezenter radiowy, czy też bezdomny z zanikiem pamięci, Tochman opisuje jedną postać i ślady jej obecności w świecie widzialnym.

To Pan Bóg. Lub, jak kto woli, ślepy los.

Wędrówka Jana

Jeśli bohaterem...

6905

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]