Reklama

W kategoriach procesów

W kategoriach procesów

12.03.2007
Czyta się kilka minut
Aktorzy Teatru Ósmego Dnia - "Teczki". Od lewej Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki, Ewa Wójciak, Adam Borowski /fot. P. Skórnicki - Agencja Gazeta
N

Nie mam pretensji do PRL-u, ale zapamiętał mi się szary i nudny. Jeśli się żyło wtedy w Poznaniu, to kolorem był Teatr Ósmego Dnia. Szło się na przedstawienie i zajadało tym kolorem. "Przecena dla wszystkich", "Ach jakże godnie żyliśmy" były jak bomby. Człowiek jeszcze parę dni dygotał. Wielu było uzależnionych od Ósemek.

Szedł raz teatr główną ulicą, uśmiechnięta Ewa, Lech Raczak, Tadeusz robił miny, nie pamiętam, czy był tam Marcin, może Adam Borowski. Za teatrem paru smutasów, jak zwykle. Staliśmy z kolegą koło Księgarni Naukowej i kolega zapytał, czy wiem, co to jest wolność wewnętrzna. Czy spotkałem się z takim pojęciem?

Byli jak wolne powietrze.

Nazywani sumieniem lat 70., prześladowani przez bezpiekę, z prawie dziesięcioletnim zakazem wyjazdów za granicę.

Teraz Ósemki grają po Polsce "Teczki".

...
25493

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]