Reklama

W głąb kraju

W głąb kraju

13.10.2014
Czyta się kilka minut
Trochę ostatnio jeżdżę. Pakuję rano auto. Trochę ubrań, mapy, ustawiam nawigację, z której właściwie korzystam tylko w miastach, ale dobrze, jak ktoś się czasem ludzkim głosem odezwie.
U

Ustawiam system wczesnego ostrzegania przed radarami i patrolami policji. Nazywa się toto „Yanosik” i całkiem jest pożyteczny.
O siódmej w moim powiecie jest jeszcze pustawo. Tankuję, biorę do auta podwójne espresso i ruszam w siną dal swojego kraju. Jest sucha słoneczna jesień i cieszę się na długą drogę. Ponieważ lubię patrzeć na swój kraj. Ponieważ lubię patrzeć, jak znajome niepostrzeżenie zmienia się w nieznane. To jest najlepsza strona pisarskiej komiwojażerki: że się jedzie tam, gdzie nigdy by się nie pojechało. Do tych wszystkich miast i miasteczek, które zawsze leżą gdzieś z boku mapy, gdzieś na skraju geografii, nie po drodze. Trochę jak do innego kraju wjeżdża się do nich po południu. Okrąża rynek, parkuje auto, by potem nasłuchiwać odgłosu własnych kroków w zaułkach, gdzie być może od lat nie było nikogo obcego. Widać, jak wilgoć, niczym roślinne soki, przesącza się...

4149

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]