Reklama

Ładowanie...

W dobrej formie

27.10.2014
Czyta się kilka minut
Wydział Form Przemysłowych krakowskiej ASP kończy 50 lat. Najlepsze projekty absolwentów prezentuje jubileuszowa wystawa.
Volkswagen beetle z limitowanej serii, z grafiką Aleksandry Sładek-Zapletal oraz okulary Massada projektu Katarzyny Łupińskiej. Fot. Materiały prasowe
N

Nie wiem, co to są te formy przemysłowe, ale mnie się jego gęba podoba, niech ma ten wydział” – te słowa wypowiedziane przez znanego kolorystę Jana Cybisa, przewodniczącego Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego, przesądziły o powstaniu pierwszego w Polsce Wydziału Form Przemysłowych. Dżentelmenem, którego „gęba” zrobiła dobre wrażenie na Cybisie, był Zbigniew Chudzikiewicz, architekt i wybitny profesor krakowskiej ASP.
Krakowski wydział wzornictwa (powstały w 1964 r.) od początku charakteryzowało badawcze podejście do projektowania. Już sama nazwa – Wydział Form Przemysłowych – wskazywała na odcięcie od wzornictwa kojarzonego raczej z estetyką (propagowanego przez papieżycę polskiego designu Wandę Telakowską) niż z funkcjonalnością.

Śmietnik z żyrandolami
Ten praktyczny aspekt sprawiał, że uczniowie „placu Matejki” (od adresu, przy którym mieści...

7395

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]