Reklama

Ładowanie...

W. A. Mozart, „Don Giovanni"

21.08.2007
Czyta się kilka minut
W

Wystarczy uwertura. Pierwszy akord (d-moll) jak tąpnięcie ziemi. Drugi akord (dominanta A-dur) jak z Hitchcocka. Już wiadomo, że zostaliśmy złapani. Ulegliśmy. "Zostało popełnione zabójstwo (nowy to w historii opery moment dramaturgiczny!) - pisał Michał Bristiger. - A jest to wydarzenie »graniczne«, to znaczy zawiera w sobie absolutną nieodwołalność. Opera opowiada o tej nieodwołalności". Po dwóch pierwszych akordach "Don Giovanniego" pod Jacobsem wiemy już, co znaczy ta nieodwołalność (albo nieuchronność). Świat przestaje istnieć. Istnieją tylko te dźwięki. Te słowa ("L? ci darem la mano", "Viva la libert?"). Te nuty. Za dużo nut?

Burdonowy puls niskich smyczków jak psychoza ostatecznego lęku, kołowrót skrzypiec przyprawiający o zawrót głowy, biegniki fletów jak trzepot ptasich skrzydeł, głuche strzały kotłów jak powtarzający się w nieskończoność akt...

2421

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]