Reklama

W. A. Mozart, „Don Giovanni"

W. A. Mozart, „Don Giovanni"

21.08.2007
Czyta się kilka minut
W

Wystarczy uwertura. Pierwszy akord (d-moll) jak tąpnięcie ziemi. Drugi akord (dominanta A-dur) jak z Hitchcocka. Już wiadomo, że zostaliśmy złapani. Ulegliśmy. "Zostało popełnione zabójstwo (nowy to w historii opery moment dramaturgiczny!) - pisał Michał Bristiger. - A jest to wydarzenie »graniczne«, to znaczy zawiera w sobie absolutną nieodwołalność. Opera opowiada o tej nieodwołalności". Po dwóch pierwszych akordach "Don Giovanniego" pod Jacobsem wiemy już, co znaczy ta nieodwołalność (albo nieuchronność). Świat przestaje istnieć. Istnieją tylko te dźwięki. Te słowa ("L? ci darem la mano", "Viva la libert?"). Te nuty. Za dużo nut?

Burdonowy puls niskich smyczków jak psychoza ostatecznego lęku, kołowrót skrzypiec przyprawiający o zawrót głowy, biegniki fletów jak trzepot ptasich skrzydeł, głuche strzały kotłów jak powtarzający się w nieskończoność akt...

2421

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]