Reklama

Ładowanie...

„Utwory na chór a capella”

22.07.2008
Czyta się kilka minut
Henryk Mikołaj Górecki
"

"Utwory na chór a capella"

Chór Polskiego Radia w Krakowie, Włodzimierz Siedlik (dyr.) Polskie Radio

Zarówno opracowania ludowych pieśni, jak kompozycje religijne Henryka Mikołaja Góreckiego utrzymane są w medytacyjno-hymnicznym idiomie, spójne w języku muzycznym, najczęściej o transowej melodyce, quasi-tonalnej harmonice i wyrazistej formie. Jednak pozorna prostota powstałych w ostatnich trzech dekadach utworów Góreckiego może być dla wykonawców niebezpieczna. Łatwo wszak wtargnąć na dramaturgiczne mielizny, prowadzić narrację jałową, z powtarzanych sekwencji uczynić muzykę pozbawioną charakterystycznych dla kompozytora napięć, rozgrywanych na dużych przestrzeniach.

Chór Polskiego Radia w Krakowie pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika odczytał partytury Góreckiego na ogół bez zarzutu. Wyrównane brzmienie, dobra intonacja, niezła...

1940

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]