Reklama

„Utwory na chór a capella”

„Utwory na chór a capella”

22.07.2008
Czyta się kilka minut
Henryk Mikołaj Górecki
"

"Utwory na chór a capella"

Chór Polskiego Radia w Krakowie, Włodzimierz Siedlik (dyr.) Polskie Radio

Zarówno opracowania ludowych pieśni, jak kompozycje religijne Henryka Mikołaja Góreckiego utrzymane są w medytacyjno-hymnicznym idiomie, spójne w języku muzycznym, najczęściej o transowej melodyce, quasi-tonalnej harmonice i wyrazistej formie. Jednak pozorna prostota powstałych w ostatnich trzech dekadach utworów Góreckiego może być dla wykonawców niebezpieczna. Łatwo wszak wtargnąć na dramaturgiczne mielizny, prowadzić narrację jałową, z powtarzanych sekwencji uczynić muzykę pozbawioną charakterystycznych dla kompozytora napięć, rozgrywanych na dużych przestrzeniach.

Chór Polskiego Radia w Krakowie pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika odczytał partytury Góreckiego na ogół bez zarzutu. Wyrównane brzmienie, dobra intonacja, niezła...

1940

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]