Reklama

Uriasz Hetyta

Uriasz Hetyta

09.10.2017
Czyta się kilka minut
Dawid pozostał w swoim cedrowym domu w Jerozolimie i z dala obserwował kolejną kampanię wojenną, w której brał też udział Uriasz Hetyta, mąż zhańbionej Batszeby.
T

Tym razem wojska izraelskie pustoszyły ziemie ammonowe. Królestwo Dawida, wedle Księgi Samuela, stawało się imperium. Nie było to malutkie plemienne państewko zajmujące ziemie wokół zakurzonej Jerozolimy, ale potężny kraj, Erec Israel, sięgający rzeki Eufrat. Ziemie te, jak pamiętamy z Księgi Rodzaju, Pan obiecał już Abrahamowi. Na północnych krańcach państwa król kazał wbić pamiątkową stellę. Bóg wspierał Dawida i dawał mu zwycięstwo, dokąd ten poszedł. „A bronił Pan Dawida wszędzie, gdzie się obrócił” (2 Sm 8, 14). Jeruzalem rozrosło się i powstała w nim potężna twierdza (archeologowie tych rewelacji nie potwierdzają).

Dawid pokonał Syryjczyka, stanął pod Damaszkiem, pobił Hadadezerów, Moabczyków, Edomitów. Zewsząd płynęły do jego skarbca rzeki złota, srebra, miedzi i pieniędzy. Takie państwo wymagało już fachowej administracji. Dlatego Księgi wspominają, kto dowodził...

3153

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Pisze prof., że gorliwcy uznali, że nie wykonał rozkazu królewskiego. I po chwili, że "nie brzmi to zbyt przekonująco". W takim razie jakoś brzmi. Może nie przekonująco, ale brzmi. A wyżej pisze prof. "Nic go nie usprawiedliwia". ??

Czy to musi być zawsze łopatologicznie? Dla nadgorliwych mało przekonująco to jest tyle, ile dla normalnych 100% przekonująco! Kolega może nadgorliwy po prostu...

A Rebbi Jehuda HaNassi jako gorliwiec to też sarkazm?

tym gorliwcem nazwał pan Rebbiego, czyli Jehudę HaNassiego, potomka Dawidowego. To on bronił Davida.

A ja się zastanawiam nad tzm sformułowaniem w lidzie.. "Maz zhanbionej Batszeby". Jeżeli, jak zakłada autor, była ofiara,mlodziutka dziewczyna zgwalcona przez krola, to nie była zhańbiona, tylko zgwalcona, a zhańbiony to był Dawid.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]