Reklama

Ładowanie...

Ukryte światło konsumpcji

14.12.2010
Czyta się kilka minut
Przedświąteczne szaleństwo to dobre szaleństwo, bo jego motorem nie jest ponury konsumeryzm, ale po prostu miłość.
C

Czy Boże Narodzenie jest dla nas nadal Bożym Narodzeniem? Francuska wersja Wikipedii tak to mniej więcej ujmuje: "Noël (francuska nazwa Bożego Narodzenia) jest świętem chrześcijańskim, dorocznym obchodzeniem narodzenia Jezusa z Nazaretu. To święto pochodzenia pogańskiego w rozmaity sposób celebruje zimowe przesilenie. W XXI wieku przyjęło ono postać bardzo świecką. Stało się świętem handlowym, obchodzonym także przez niewierzących. Charakteryzuje je gromadzenie się rodziny przy wspólnym posiłku i dawanie podarunków, zwłaszcza - choć nie wyłącznie - dzieciom...".

Czytałem gdzieś, że wielu Francuzów pytanych na ulicy przez ankieterów, co to właściwie jest "Noël", nie miało żadnych skojarzeń z wydarzeniem w Betlejem. A u nas?

Świąteczne zakupy? Oczywiście... Według badań doradczej firmy ­Deloitte, przeciętna polska rodzina wyda w tym roku na...

4369

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]