Reklama

Ukryte światło konsumpcji

Ukryte światło konsumpcji

14.12.2010
Czyta się kilka minut
Przedświąteczne szaleństwo to dobre szaleństwo, bo jego motorem nie jest ponury konsumeryzm, ale po prostu miłość.
C

Czy Boże Narodzenie jest dla nas nadal Bożym Narodzeniem? Francuska wersja Wikipedii tak to mniej więcej ujmuje: "Noël (francuska nazwa Bożego Narodzenia) jest świętem chrześcijańskim, dorocznym obchodzeniem narodzenia Jezusa z Nazaretu. To święto pochodzenia pogańskiego w rozmaity sposób celebruje zimowe przesilenie. W XXI wieku przyjęło ono postać bardzo świecką. Stało się świętem handlowym, obchodzonym także przez niewierzących. Charakteryzuje je gromadzenie się rodziny przy wspólnym posiłku i dawanie podarunków, zwłaszcza - choć nie wyłącznie - dzieciom...".

Czytałem gdzieś, że wielu Francuzów pytanych na ulicy przez ankieterów, co to właściwie jest "Noël", nie miało żadnych skojarzeń z wydarzeniem w Betlejem. A u nas?

Świąteczne zakupy? Oczywiście... Według badań doradczej firmy ­Deloitte, przeciętna polska rodzina wyda w tym roku na...

4369

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]