Ukraiński pisarz Serhij Żadan chce wstąpić na ochotnika do wojska

Od początku rosyjskiej inwazji Żadan stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy społeczności ukraińskich wolontariuszy. Teraz podjął decyzję: idzie na front, do brygady złożonej z charkowskich ochotników, która broni jednego z najcięższych odcinków frontu.

28.03.2024

Czyta się kilka minut

Sierhij Żadan z wolontariuszami podczas załadunku pomocy dla Charkowa. Dniepr, 6 marca 2022 r. // Facebook / Sierhij Żadan
Sierhij Żadan (po lewej) z wolontariuszami podczas załadunku pomocy dla Charkowa. Dniepr, 6 marca 2022 r. // Facebook / Sierhij Żadan

Serhij Żadan to znany także w Polsce ukraiński poeta i prozaik (ostatnio ukazało się „W mieście wojna”) oraz lider rockowej grupy „Żadan i Sobaki”. Swoją decyzję o pójściu na front 49-latek miał podjąć podczas kolejnego wyjazdu z pomocą, którą zebrał dla żołnierzy z 13. Brygady Gwardii Narodowej. Wielu z nich to jego znajomi i przyjaciele z Charkowa.

Twarz ukraińskiego wolontariatu

Żadan, wraz z jednym z członków jego zespołu, chce wstąpić właśnie do tej jednostki. Brygada jest związana z Charkowem: powstała w 2023 r., a utworzyli ją miejscowi ochotnicy, którzy wcześniej bronili miasta i regionu. Wcześniej pisarz pomagał doposażyć brygadę i nagrał dla niej song, który stał się jej nieformalnym hymnem.

W ostatnich dwóch latach Żadan stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy społeczności ukraińskich wolontariuszy. Bez ich wsparcia stawianie oporu Rosji byłoby trudne. Żadan organizuje na dużą skalę pomoc dla żołnierzy i cywilów, zwłaszcza z Charkowa, gdzie mieszka. Miasto to, położone blisko rosyjskiej granicy, jest ostrzeliwane codziennie. W ostatnich dniach Rosjanie zrzucali na Charków bomby lotnicze, a mieszkańcy byli całkowicie pozbawieni prądu.

Z dronem dla 13. Brygady // archiwum prywatne

Wojna wszystkich zrównuje

Żadan tak uzasadnia swoją decyzję: „Myślę, że nie ma dziś pisarzy i niepisarzy, muzyków i niemuzyków – są ci obywatele Ukrainy, którzy czują się odpowiedzialni za swój kraj, i są ci obywatele, którzy na różne sposoby starają się uniknąć tej odpowiedzialności. Armia wszystkich zrównuje, bo nasza armia jest odbiciem naszego społeczeństwa”. 

To zapewne nawiązanie do coraz większych napięć, które w społeczeństwie wywołuje mobilizacja. Wielu poborowych unika powołania, ukrywa się lub próbuje uciec za granicę; na Zakarpaciu protestujące rodziny mobilizowanych zablokowały kluczową drogę Czop-Lwów.

13. Brygada broni dziś okolic Łymanu na pograniczu obwodów charkowskiego i ługańskiego. To jeden z najcięższych odcinków, gdzie armia agresora próbuje przerwać front.

Wojna o istnienie Ukrainy trwa: mimo ofiar i zniszczeń, ukraińska armia i społeczeństwo stawiają opór Rosji. Jakie mają szanse? Co będzie dalej?

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz, kierownik działów „Świat” i „Historia”. Ur. W 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje się w tematyce niemieckiej. Autor książek: „Polacy i Niemcy, pół… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 14/2024

W druku ukazał się pod tytułem: Pisarz idzie na front