Ładowanie...
Udało się!
Udało się!
W Chopin Theatre - znanym, niezależnym ośrodku kulturalnym w Chicago - odbył się kilkudniowy festiwal poetycki "After Miłosz", największa tegoroczna prezentacja polskiej poezji w Stanach Zjednoczonych. Pretekstem było oczywiście obchodzone na całym świecie stulecie urodzin Czesława Miłosza. W związku z tą rocznicą postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej zarówno twórczości Noblisty, jak i temu, co dziś, kilka lat po jego śmierci, dzieje się na polskiej scenie poetyckiej.
Kto brał udział w festiwalu? Sami wybitni goście. Justyna Bargielska, Marzanna Bogumiła Kielar, Tomasz Różycki, Piotr Sommer i Adam Zagajewski - bardzo mocna, wielopokoleniowa reprezentacja, jakiej nie powstydziłaby się żadna literatura na świecie. Charles Simic i Philip Levine - amerykańscy poeci laureaci, których zdanie mocno waży dziś w dyskusjach o poezji. Stephen Burt, Oren Izenberg, Jennifer Ashton, Christina Pugh - wybijający się krytycy literaccy młodszego pokolenia w Ameryce. Clare Cavanagh - świeżo upieczona laureatka (za przekład tomu wierszy Wisławy Szymborskiej) prestiżowej nagrody Found in Translation, która już drugi raz była wręczana w Chicago. I jeszcze Patricia Barber - jedna z najciekawszych kompozytorek, pianistek i śpiewaczek jazzowych na świecie. Gości było znacznie więcej, wszyscy znamienici.
Wspierani przez naszych hojnych darczyńców - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Konsulat Generalny RP w Chicago, Instytut Książki oraz The Hejna Fund na UIC - dyskutowaliśmy o twórczości Miłosza, wspominaliśmy jego postać oraz zasługi dla polskiej i amerykańskiej literatury, słuchaliśmy polskich i amerykańskich poetów, intensywnie wybijaliśmy rytm jazzowych wokaliz. Poezja, namysł i muzyka złożyły się na spektakl fascynujący i domagający się, jak słyszymy zewsząd, kontynuacji w latach przyszłych.
Michał Paweł Markowski
dyrektor festiwalu
"After Miłosz"
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]