Reklama

Ucieczka Jakuba

Ucieczka Jakuba

14.07.2014
Czyta się kilka minut
Po dwudziestu latach Bóg przemówił do Jakuba: „Wróć do ziemi twych przodków, do twego kraju rodzinnego. Ja zaś będę z tobą” (31,3).
W

Wtedy Jakub wezwał do siebie obie żony i objaśnił, jak podle postępował ich ojciec. Kazał im wybierać: albo pójdą za ojcem oszustem, albo z Bogiem, który stoi przy nim. Siostry, choć dotąd zaciekle rywalizowały o względy męża, powiedziały jednym głosem: idziemy, za tobą jest bogactwo, które nam i naszym potomkom przypadnie. O Bogu jakoś nie wspominały. Jakub na czele licznego klanu opuścił Haran bez słowa i bez pożegnań, a do tego Rachel ukradła ojcowskie idole, zwane też terafim (wedle historycznych przekazów służyły jako wyrocznie, chroniły domostwo i pomagały w przewidywaniu przyszłości). Powiadają, że zrobiła to, by Laban nie mógł z ich pomocą poznać zamiarów Jakuba. I że siadła na nich, co było – wedle komentatorów – znakiem najwyżej pogardy. Są jednak tacy, którzy uczą, że Rachel zwędziła bożki ojca, bo nie wierząc w ochronną siłę Boga Jedynego, bardziej liczyła na nie. Zresztą...

3532

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]