Reklama

Uchodźcy z Syrii przyjeżdżają

Uchodźcy z Syrii przyjeżdżają

10.07.2015
Czyta się kilka minut
Dziś wieczorem do Warszawy dotrą uchodźcy z Syrii. To 50 chrześcijańskich rodzin, które sprowadza do Polski fundacja Estera.
Asyryjscy chrześcijanie, uciekinierzy z Syrii i Iraku, w kościele św. Jerzego w Bejrucie. Liban, kwiecień 2015 r. Fot: Polaris/East News
P

Pierwsza grupa Syryjczyków przyleci do Warszawy prawdopodobnie dziś  o godz. 22:50. Wyczarterowany samolot, na którego pokładzie będzie 50 rodzin (łącznie 157 uchodźców) przylatuje na Lotnisko Warszawa-Okęcie – poinformował Marcel Płoszczyński z Fundacji Estera.

Mniej więcej od maja trwała w Polsce dyskusja o wsparciu dla Syryjskich uchodźców. W akcję ściągania Syryjczyków do Polski, oprócz Fundacji Estera, włączyła się również m.in. siostra Małgorzata Chmielewska i „Tygodnik Powszechny”. W specjalnym liście wysłanym do premier Ewy Kopacz w połowie maja tego roku napisaliśmy m.in.: „W obliczu zagrożenia ofensywą Państwa Islamskiego, zwracamy się do Pani Premier z pilnym apelem o umożliwienie natychmiastowego przesiedlenia do Polski 300 rodzin chrześcijańskich z Damaszku, Homs i Aleppo (około 1500 osób), którym w najbliższych miesiącach grożą śmierć i prześladowania. Wśród wyczekujących pomocy są katolicy, prawosławni i protestanci. Przedstawiciele tych rodzin pozostają w stałym kontakcie z sygnatariuszami tego listu”.

Równocześnie wczoraj – w czwartek 9 lipca – wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk poinformował, że Polska wyraziła gotowość na przyjęcie dwóch tysięcy osób w ramach unijnych planów przesiedlania i relokacji uchodźców.

Wiceszef MSW wyjaśnił, że Polska zaoferowała tysiąc miejsc dla uchodźców, którzy mają być przesiedleni z obozów spoza UE oraz tysiąc dla potrzebujących międzynarodowej ochrony imigrantów. – Spędziliśmy bardzo pracowicie ostatnich kilka tygodni, analizując możliwości naszego systemu i nie chodzi tylko o możliwości przyjęcia tych ludzi, ale też o to, jak najlepiej stworzyć im drogę integracji w społeczeństwie polskim. Analizowaliśmy względy bezpieczeństwa, rozmawialiśmy z krajami, które już prowadzą tego typu operacje – cytuje ministra Stachańczyka Polska Agencja Prasowa.

W czwartek w Luksemburgu odbyło się spotkanie unijnych ministrów spraw wewnętrznych, którzy zadeklarowali, że Unia Europejska przyjmie ponad 20 tys. osób z obozów dla uchodźców.

Czytaj także:

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]