Reklama

Ty przeczytasz, wnuku

Ty przeczytasz, wnuku

31.03.2009
Czyta się kilka minut
Z okazji kolejnych rocznic podnosi się lament, że pozostał w naszej pamięci tylko jako "papież od kremówek". W czyjej taki pozostał, to pozostał.
M

Mam w archiwum teczkę z pożółkłymi maszynopisami, które dał mi w 1979 r. ówczesny redattore capo "L’Osservatore Romano", nieodżałowany Sergio Trasatti. Po wyborze Karola Wojtyły na papieża Sergio poprosił polskich biskupów, by napisali o nim wspomnienia. Dał mi potem teczkę z westchnieniem: nic się z tym nie dało zrobić. Weź, może kiedyś ci się przyda. Na nic mi się nie przydało.

Dziś, po 30 latach, zajrzałem do teczki i znów ogarnęło mnie zdziwienie. Biskupi o nowym papieżu nie mieli właściwie nic do powiedzenia. Owszem, powtarza się wątek pobożności. Autorzy podkreślają wnikliwość jego wystąpień, skromność, uprzejmość, dobroć, pracowitość, wiedzę. Ktoś zauważa obycie w świecie, kogoś zdumiewa słynna podzielność uwagi kardynała. Dwaj biskupi twierdzą, że przewidywali jego wybór. Jednym z nich jest abp Jerzy Stroba. On jeden pozwala sobie wyjść z konwencji i ...

4715

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]