Reklama

Tszuwa, czyli powrót

Tszuwa, czyli powrót

15.04.2019
Czyta się kilka minut
Księga Jonasza powstała najprawdo­podobniej w VIII wieku przed wspólną erą. Jej bohater – o którym nic nie wiemy – zapewne pochodził z północy państwa Izrael i mieszkał gdzieś w nadmorskich wsiach.
U

Usłyszał wezwanie. Treść tego wezwania była prosta, dzisiaj oczywista: idź nawróć Niniwę, miasto asyryjskie, oddalone o miesiąc drogi od ziem należących dla plemion Jakuba. Wezwanie miało charakter naglący. Prorok miał się spieszyć i rychło przybyć do ziem największego wroga Izraela. Miał im pomóc się nawrócić, a nawrócenie w tradycji starożytnej zawsze oznaczało powrót – tszuwę, pokutę za popełnione grzechy.

Razem z tą misją ujawniała się jednak nowa, rewolucyjna w wymiarze etycznym perspektywa. Dotąd karą za grzech było zniszczenie, śmierć z pragnienia lub głodu, od dzikich zwierząt, powodzi, potopów i czego tam jeszcze strasznego. Tu surowa kara za grzechy została zastąpiona przez pokutę i nawrócenie. To była droga ocalenia moralnej i duchowej konstytucji osoby ludzkiej. W czasach pierwszej i drugiej Świątyni nakazywało prawo, by składać ofiary zwierzęce za swoje grzechy....

2798

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]