Reklama

Trzynasty maja

Trzynasty maja

15.05.2017
Czyta się kilka minut
Chcę przypomnieć tę datę: 13 maja 1981 r. Tego dnia o godz. 17.19 Mehmed Ali Ağca z pistoletu typu browning kaliber 9 mm dwukrotnie (trzykrotnie?) strzelił do Jana Pawła II.
M

Miał zabić papieża. Ciężko go ranił; zranił też dwie amerykańskie turystki (jedną z nich bardzo ciężko).
Trzydzieści sześć lat to dostatecznie długo, by wyrosło pokolenie, dla którego ten zamach to po prostu jedno z wielu wydarzeń historycznych. To jednak za mało, by wymarło pokolenie świadków. Byłem tam i pamiętam tamten dzień – tak, jakby to było wczoraj. Słuchałem transmisji z audiencji generalnej przez radio. Nagle coś się na placu stało. Nie mogłem zrozumieć co i wybiegłem z redakcji. Przy bramie św. Anny spotkałem Artura Mariego. Pytam go. Chciał coś powiedzieć. Nie mógł. Otworzył usta i się rozpłakał. Pamiętam oczekiwanie w Policlinico Gemelli, w pomieszczeniu sąsiadującym z salą operacyjną. Był ze mną Manno, ambasador Włoch przy Stolicy Apostolskiej. Przedziwna sytuacja: siedzieliśmy tuż obok i nic nie wiedzieliśmy. Czekanie, zgroza, modlitwa.
Czas łagodzi emocje...

4316

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Papież Jan Paweł II został w jego efekcie ciężko raniony, a zamach i sam zamachowiec zyskali światowy rozgłos-więc może się jednak udał(?). Bowiem dla pewności "wyeliminowania obiektu", to zamachowiec wybrałby raczej inny sposób, niż nieprecyzyjne strzały z pistoletu ponad głowami tłumu...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]