Reklama

Fatima

Fatima

24.04.2017
Czyta się kilka minut
Ze znanych mi sanktuariów najbardziej lubię Fatimę. W Fatimie nie ma „słynącego łaskami” źródła, „cudownego” obrazu ani figury.
C

Chociaż, oczywiście, figury i obrazy tam są. Na przykład w niszy na wieży jest pięciometrowa figura Matki Bożej o wadze 14 ton. Jest też wykonana z brazylijskiego cedru figura w kaplicy na miejscu objawień. W 1946 r. ukoronował ją legat Piusa XII. W koronie ma 313 pereł i sporo innych szlachetnych kamieni, a co ważniejsze, umieszczono w niej kulę z pistoletu, która 13 maja 1981 r. ugodziła św. Jana Pawła II. Są też inne figury (m.in. pastuszków, anioła), obrazy, podobno jest i źródło (nie widziałem).

Żadna z tych figur, żaden przedmiot nie jest tu jednak centrum kultu (jak np. w Częstochowie cudowny obraz). W Fatimie w centrum jest pamięć objawień o orędziu Matki Bożej. Lubię to sanktuarium, bo choć to jedno z najbardziej uczęszczanych w świecie, jest ciche (może nie w dni świąteczne). Dobrze tam przyjść w dzień powszedni. Odsunięte od zgiełku turystów i sklepów z pamiątkami,...

4413

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]