Reklama

Trzy europejskie dylematy

Trzy europejskie dylematy

11.02.2013
Czyta się kilka minut
„Możemy być dumni”. „To dobry budżet dla naszego państwa”. „Wróciliśmy ze szczytu jako zwycięzcy”. Wbrew pozorom powyższe wypowiedzi padały nie tylko z ust przedstawicieli polskiego rządu po powrocie z unijnego szczytu.
P

Po tym, jak pod koniec minionego tygodnia przywódcy 27 krajów zakończyli z sukcesem negocjacje nad budżetem Unii Europejskiej na lata 2014-20, autorzy „Open Europe Blog” zestawili komentarze, jakich udzielili po unijnym szczycie przywódcy wszystkich 27 krajów Unii. Wynikało z nich, że zwycięzcami finansowych negocjacji zostali... bez wyjątku wszyscy.
Może się jednak okazać, że finansowa euforia jest nieco przedwczesna. Częściowo dlatego, że dwudziesty ósmy gracz unijny – Parlament Europejski – może jeszcze budżet zawetować. Efekt negocjacji między przywódcami państw musi zaakceptować większość bezwzględna deputowanych, co może okazać się trudne z powodu wprowadzonych pierwszy raz w historii Unii ograniczeń dla brukselskich finansów. Czołowi urzędnicy unijni zdążyli już zagrozić, że będą starali się nie dopuścić do zaakceptowania budżetu przez Parlament – tego argumentu używał...

6791

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]