Reklama

Trudny dar

16.05.2004
Czyta się kilka minut
Wystawę Imago Poloniae ze zbiorów kartograficznych i archiwalnych Tomasza Niewodniczańskiego, zamieszkałego od dziesięcioleci w Niemczech, otwarto 30 kwietnia w Darmstadcie. To kolejna ich prezentacja po ekspozycjach w Berlinie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Wilnie.
T

Tamtymi ekspozycjami nie zaskarbił sobie Niewodniczański szacunku i sympatii w Polsce, ponieważ śmiał przy okazji przekonywać polskie władze i opinię publiczną o konieczności zwrotu do Berlina cennych zbiorów Państwowej Biblioteki Pruskiej, które po wojnie wylądowały w krakowskiej Bibliotece Jagiellońskiej i znane są pod nazwą “Berlinki". Zarzucano mu zdradę, wtrącanie się w nie swoje sprawy, poufnie proponowano zaszczyty za zasługi dla kultury polskiej pod warunkiem, że przestanie publicznie domagać się dla Niemców “Berlinki". Nie dostrzegano sensu jego gestów, kiedy bez żadnych warunków przekazał przed kilku laty Uniwersytetowi w Szczecinie zabytkowe mapy i widoki miast pomorskich czy przed półtora rokiem cenny zbiór map Śląska i widoków miast śląskich wrocławskiemu Ossolineum. Nikt jakoś wtedy nie zwrócił uwagi, że są to zazwyczaj zabytki niemieckie i że to coś znaczy,...

3696

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]