Reklama

Trudny dar

Trudny dar

16.05.2004
Czyta się kilka minut
Wystawę Imago Poloniae ze zbiorów kartograficznych i archiwalnych Tomasza Niewodniczańskiego, zamieszkałego od dziesięcioleci w Niemczech, otwarto 30 kwietnia w Darmstadcie. To kolejna ich prezentacja po ekspozycjach w Berlinie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Wilnie.
T

Tamtymi ekspozycjami nie zaskarbił sobie Niewodniczański szacunku i sympatii w Polsce, ponieważ śmiał przy okazji przekonywać polskie władze i opinię publiczną o konieczności zwrotu do Berlina cennych zbiorów Państwowej Biblioteki Pruskiej, które po wojnie wylądowały w krakowskiej Bibliotece Jagiellońskiej i znane są pod nazwą “Berlinki". Zarzucano mu zdradę, wtrącanie się w nie swoje sprawy, poufnie proponowano zaszczyty za zasługi dla kultury polskiej pod warunkiem, że przestanie publicznie domagać się dla Niemców “Berlinki". Nie dostrzegano sensu jego gestów, kiedy bez żadnych warunków przekazał przed kilku laty Uniwersytetowi w Szczecinie zabytkowe mapy i widoki miast pomorskich czy przed półtora rokiem cenny zbiór map Śląska i widoków miast śląskich wrocławskiemu Ossolineum. Nikt jakoś wtedy nie zwrócił uwagi, że są to zazwyczaj zabytki niemieckie i że to coś znaczy,...

3696

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]