Reklama

Trudni faceci

07.07.2014
Czyta się kilka minut
Laban oszukał Jakuba, dając mu wbrew pierwotnym obietnicom najpierw Leę za żonę, co tłumaczył: „Nie ma tu u nas takiego zwyczaju, żeby młodszą córkę wydawać za mąż przed starszą” Rdz (29, 28).
J

Jakub musi się pogodzić z propozycją ojca dziewczyn. Będzie miał dwie żony i liczne nałożnice. Laban dla samousprawiedliwienia powołuje się na obyczaj kraju. Znak to oczywisty, że ucieka przed odpowiedzialnością za swoje czyny. Przedstawia się jak ktoś, kto został zmuszony do oszustwa, a nie ktoś, kto je przygotował. Niejako oddziela w sobie dwa „ja”. Jedno, które jest przyjaciołom oraz bliskim miłe i godne szacunku, od „ja”, które zamienia się w coś w rodzaju trybu jakiejś anonimowej maszynerii występującej a to jako obyczaj, a to jako racja stanu czy wojskowy rozkaz. Jak tego drugiego winić? Wszak osobiście niczego złego nie uczynił, zawsze wyświadcza innym dobro, ale jako część anonimowej całości nie zna pojęcia indywidualnego sumienia i własnej odpowiedzialności. Tak siebie przedstawił chytreńki Laban. Ten mechanizm pozostaje w nas od tysiącleci. Znak to oczywisty, zdaniem...

3552

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]