Reklama

Trójkąt historycznych napięć

Trójkąt historycznych napięć

16.10.2005
Czyta się kilka minut
Lubimy być dumni z własnej historii. Lubimy też, gdy obcy badacze potwierdzają nasze dobre o sobie mniemanie. Dlatego nie wiem, czy Daniel Beauvois - historyk francuski, rocznik 1938, na przełomie lat 60. i 70. w Warszawie, potem kolejno pracownik CNRS, szef polonistyki w Lille i Ośrodka Historii Słowian na Sorbonie - zaskarbi sobie życzliwość szerszych rzesz polskich czytelników. I to mimo, że nieżyjący już Stefan Kieniewicz nazwał pierwszą jego książkę z cyklu ukraińskiego naukową sensacją, a najstarszy polski uniwersytet obdarzył go - jak najsłuszniej! - doktoratem honorowym.
W

W zakończeniu “Trójkąta ukraińskiego" Beauvois wyraziście formułuje zasady, które mu przyświecają. “Historyk z zagranicy - pisze - może zyskać popularność, powtarzając znane stereotypy. Ja uważam, że prawdziwa miłość do badanych narodów powinna być bardziej wymagająca. Zdystansowana pozycja cudzoziemców, inny sposób myślenia, może danym narodom umożliwić uświadomienie sobie aspektów niezauważonych lub przemilczanych w ich własnej historii. (...) Ja, nawiązując do dawnej tradycji Montaigne’a i Woltera, staram się podchodzić do niezwykle oryginalnego świata dawnej Rzeczypospolitej z aktywnym i konstruktywnym sceptycyzmem, z tym samym krytycyzmem, który stosuję do własnego kraju. (...) Nieraz mieszam historię z etyką, daję wyraz pewnemu oburzeniu lub ironizuję. A czy ród ludzki na to nie zasługuje?".

Dla uniknięcia nieporozumień wyjaśnijmy jednak od razu, że nie...

7195

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]