Reklama

Tradycja i otwartość

Tradycja i otwartość

21.04.2014
Czyta się kilka minut
Karski jest dla mnie przykładem takiej miłości do ojczyzny, która nie wiąże się z obawą wobec obcych, ale z szacunkiem i gościnnością.
J

Jest to postawa, która łączy wierność tradycyjnym wartościom z otwartością. Z perspektywy historyka i popularyzatora polskiej historii postać Karskiego pozwala lepiej pojąć to, co działo się w Polsce w czasie II wojny światowej; jest też kluczem do zrozumienia stosunków polsko-żydowskich. Postawa Karskiego ma również wymiar uniwersalny: był to człowiek, który się nie bał, który potrafił przezwyciężyć własne lęki i w obliczu terroru oraz zbrodni zachować godność. Bronił tego, co słuszne. Wypełnił do końca ludzkie i obywatelskie obowiązki, ryzykując własnym życiem.

ROBERT KOSTRO (ur. 1967) jest historykiem i publicystą; od 2006 roku dyrektor Muzeum Historii Polski.

OPR. JSOC

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]