Reklama

To nie herezje

To nie herezje

28.09.2010
Czyta się kilka minut
Jeśli ktoś powiada, że wszystkie religie są równie dobre, to nie tyle głosi tolerancję, ile sprawia, że tolerancja religijna staje się rzeczą bezprzedmiotową, ponieważ w ten sposób wyrzeka się on jedyności swojej własnej wiary.
S

Skala rozwiązań [odnoszących się do stosunku między tym, co świeckie, a tym, co święte - red.], znanych nam w historii chrześcijaństwa, jest bardzo rozległa. Rozciąga się od sztywnej teokracji - na jednym biegunie, do całkowitej separacji, całkowitego rozdzielenia tych dwóch dziedzin - na biegunie przeciwnym. Jest także wiele pośrednich rozwiązań. Prąd teokratyczny skłonny jest, oczywiście, do skrajnej nietolerancji: wszystkie dziedziny życia, wedle jego założeń, muszą być bezpośrednio regulowane przez Kościół; wszystko ma znaczenie religijne; granica między tym, co świeckie, a tym, co święte, jest zamazana; wszystkie instytucje i wszystkie działania w społeczeństwie cywilnym są na służbie religii - państwo, policja, jurysdykcja, szkoły, uniwersytety, nauka, sztuka. Z tego punktu widzenia sama kwestia tolerancji w ogóle się nie pojawia: być tolerancyjnym wobec błędów to tyle...

19330

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]