Reklama

To dopiero początek

To dopiero początek

16.05.2007
Czyta się kilka minut
Kto w Polsce zbiera sztukę współczesną? Co jest w naszych zbiorach prywatnych? Mamy okazję obejrzeć dwie bardzo ciekawe kolekcje. W poznańskim Starym Browarze trwa wystawa zbiorów Grażyny Kulczyk, a na 16 maja we wrocławskim Muzeum Narodowym przewidziano wernisaż wystawy prac zebranych przez Teresę i Andrzeja Starmachów.
C

Często pojawiają się pytania o relacje między kolekcjonerami, artystami oraz instytucjami prezentującymi aktualną produkcję artystyczną. Czasem wypomina się zbieraczom, że narzucają instytucjom publicznym swoje wybory i hierarchie artystyczne, że traktują je jako narzędzia promocji własnych zbiorów.

Tych pytań i sporów nie unikniemy. Wystarczy przyjrzeć się polityce berlińskiego Hamburger Bahnhof, przechowującego nie tylko kontrowersyjną (ze względu na dzieje rodziny kolekcjonera) kolekcję Friedricha Chrystiana Flicka, ale także inny ważny zbiór - Ericha Marxa. Ważne muzeum, przygotowujące interesujące wystawy, zdaje się chwilami jedynie oprawą dla tych dwóch, bezsprzecznie ciekawych kolekcji. To tylko jeden z wielu przypadków.

Jednak prywatnych kolekcjonerów stać na nabywanie sztuki trudnej, eksperymentalnej, kontrowersyjnej. I wbrew temu, co...

7561

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]