Reklama

Ładowanie...

Test dla oświaty

Test dla oświaty

25.05.2020
Czyta się kilka minut

„W trosce o zdrowie i życie uczniów i nauczycieli domagamy się dostępu do testów dla pracowników szkół, przedszkoli i placówek oświatowych” – apelował kilka dni temu Związek Nauczycielstwa Polskiego. Podobne postulaty wysuwali prezydenci miast po tym, jak testy dla pracowników żłobków i przedszkoli wykonała Łódź, a wyniki wykazały, że 14 proc. badanych ma wynik pozytywny lub wątpliwy (były to przesiewowe testy immunologiczne, sprawdzające, kto ma przeciwciała, a więc miał kontakt z koronawirusem).

Apel ma znaczenie, bo choć na pełen powrót do szkolnych ławek się nie zanosi, to trwa stopniowe odmrażanie oświaty: od 6 maja można otwierać żłobki i przedszkola, od 25 maja w szkołach mogą być klasy 1-3, od tego dnia możliwe są też stacjonarne konsultacje dla maturzystów i ósmoklasistów, a tydzień później podobne konsultacje mają być już dostępne dla wszystkich uczniów. Zbliżają się też egzaminy: 8 czerwca ruszają matury, zaś między 16 a 19 czerwca sprawdzana będzie wiedza ósmoklasistów.

Co na apele rząd? Ani resort zdrowia, ani MEN nie widzą na razie potrzeby ogólnopolskiego testowania pracowników oświaty. „Gdy uruchamiano restauracje i galerie handlowe, nikt nie wychodził z pomysłem, by przetestować wszystkich pracowników sklepów” – mówił Dariusz ­Piontkowski, ­rytualnie odbijając też piłeczkę w stronę ­samorządów. Te, wedle szefa resortu oświaty, mogą sobie robić testy we własnym ­zakresie. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]