Reklama

Ładowanie...

Terrorysta, on patrzy

23.04.2012
Czyta się kilka minut
Z tezą Tomasza Lisa wyrażoną na okładce i we wstępniaku do najnowszego wydania „Newsweeka” – że w polskiej demokracji zapanował amok i inwazja nienawiści – można się zgodzić.

„Dowiaduję się, że prezydent został zamordowany (...), że Polska musi odzyskać wolność – pisze naczelny tego magazynu. – Przeprowadźmy pewne intelektualne ćwiczenie. Załóżmy, że coś podobnego o Wielkiej Brytanii mówi lider Partii Pracy, o władzach Niemiec lider niemieckich socjaldemokratów (...). Nie, no przecież wiemy, że żaden z nich nic takiego nigdy by nie powiedział, że żadnemu z nich nigdy nic takiego nie zaświtałoby nawet w głowie”. Jednak twierdzenie, że liderzy opozycji „dokonują dzień w dzień zamachu na rozum”, „Newsweek” ilustruje na okładce fotomontażem Antoniego Macierewicza w turbanie i z długą brodą.

Bo przecież wszyscy wiemy, jak wygląda zamachowiec, prawda? Widząc człowieka w turbanie, w dżalabiji, czytającego Koran bądź modlącego się do Allaha, już my dobrze wiemy, co to za typ: terrorysta, zamachowiec, groźny, wróg. Inny. Wiedzą to kontrolerzy na lotniskach...

1774

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]