Reklama

Te same reguły

Te same reguły

13.11.2005
Czyta się kilka minut
Damian Kalbarczyk w tekście “Protokół rozbieżności" (“TP" nr 43/05) pisze, że trudno udowodnić, że tzw. podatek liniowy jest bardziej sprawiedliwy niż podatek progresywny - i odwrotnie. Czy wynika z tego, że tak zasadnicza kwestia dla funkcjonowania państwa i obywateli, jak system podatkowy, nie podlega pojęciu sprawiedliwości? Nie mogę się z tym zgodzić. Dziwi mnie też, że jeżeli przykłada się miarę sprawiedliwości do prawa podatkowego, to jedynie dla uzasadnienia, że podatek liniowy nie jest sprawiedliwy, ponieważ zarówno biedni, jak bogaci płacą tyle samo. To fałsz. Przecież ten sam procent od większej kwoty, daje wprost proporcjonalnie większy rezultat. Obydwie koncepcje podatku powodują oczywiście, że bogaci płacą więcej. Na czym polega uprzywilejowanie więcej zarabiających, skoro oddają państwu taką samą część swoich zarobków, co mniej zarabiający? To raczej rozbudowany i skomplikowany system ulg podatkowych, zwykle towarzyszący koncepcji progresywnej, promuje bogatszych, bo oni potrafią go lepiej wykorzystać. W moim rozumieniu, sprawiedliwość w dziedzinie podatków to równe reguły - takie same i jasne dla wszystkich.
M

MIKOŁAJ JARSKI (Warszawa)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]