Reklama

Tam, gdzie pieprz rośnie

Tam, gdzie pieprz rośnie

08.01.2018
Czyta się kilka minut
Vanuatu, wyspiarskie państwo na Pacyfiku, chce rozmów z Polską ws. pieprzu metystynowego (tzw. kavy) – rośliny, z której m.in. parzy się napoje pobudzające.
J

Jesteśmy jedynym państwem UE, w którym kava jest zakazana, i to mimo opinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego, radzącego usunąć ją z wykazu środków odurzających. Spożywanie kavy to część tożsamości wielu Melanezyjczyków, zaś jej eksport przynosi spore dochody. W 2012 r. dyplomaci z Vanuatu postawili ministrów z UE przed faktem dokonanym: podczas przerwy w oficjalnym spotkaniu zamiast kawy podali im kavę. „Nikt nie umarł, a niektórzy zabrali ze sobą do Brukseli roślinę w proszku” – przekonuje w vanuatuńskiej prasie b. ambasador kraju przy UE, dodając, że zna też kavoszy z Polski. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]