Tajemnica Trójcy

Jest to jedna z ostatnich homilii ks. Józefa Tischnera wygłoszonych przed operacją krtani.

14.05.2016

Czyta się kilka minut

 / Fot. Anna Pietuszko / FORUM
/ Fot. Anna Pietuszko / FORUM

Istnieje coś takiego jak pięć prawd wiary. Są to prawdy, o których mówi się, że są człowiekowi do zbawienia konieczne. I wśród tych prawd wiary, koniecznych do zbawienia, jest prawda o Trójcy Świętej. Wygląda na to, że aby człowiek mógł się zbawić, nie wystarczy po prostu wierzyć w jednego Boga. Trzeba wierzyć, że Bóg jest jeden w Trójcy Świętej.

Kiedy rozmawiamy z ludźmi na temat wiary, to najczęściej mówią nam o tym, że mają trudności z wiarą w Boga. W ogóle już do Trójcy Świętej się nie dochodzi. Wydaje się im bowiem, że jeżeli uwierzą w Boga, to jakby problem zostanie rozwiązany. Jakby sprawa Trójcy Świętej nie wchodziła w ogóle w grę. Tymczasem kiedy popatrzymy na historię, zwłaszcza na pierwsze wieki chrześcijaństwa, widzimy, jak ogromną batalię stoczył Kościół w sprawie Trójcy Świętej. Jakby ta sprawa Trójcy Świętej była dla Kościoła sprawą wówczas najważniejszą. Jakby nie wystarczyło wierzyć w Boga. [Jakby] trzeba było wierzyć w Trójcę Świętą, żeby dopiero poprzez wiarę w Trójcę Świętą wyjść ze świata pogańskiego.

Obraz bogów i ludzi

Co takiego jest w tej Trójcy Świętej, że to jest tak ważne dla wiary chrześcijańskiej? Dlaczego Trójca Święta? Przecież na pierwszy rzut oka wydaje się, że to jest abstrakcyjne. I tak dla przeciętnego katolika, chrześcijanina, czy się powie Bóg, czy Trójca Święta, to w zasadzie różnicy nie ma (dziś, a kiedyś była to niesłychanie ważna sprawa). Jaka jest różnica pomiędzy Bogiem w Trójcy Świętej a Bogiem po prostu?

Otóż powiem możliwie najprościej i najkrócej (ale ta krótka formuła ma za sobą głęboką treść): Bóg w Trójcy Świętej to przede wszystkim taki Bóg, który ma jakieś życie wewnętrzne. Wraz z pojęciem Trójcy Świętej otwiera się wielka perspektywa wewnętrznego życia Boga. Kiedy dobrze przyjrzymy się bogom pogańskim, widzimy, że oni mieli przede wszystkim życie zewnętrzne. Całe ich istnienie skierowane było na zewnątrz, tak samo jak na zewnątrz było skierowane ich działanie. Bogowie ci najczęściej byli uosobieniem jakiejś siły przyrody. Oto był bóg morza. Czym zajmował się bóg morza? Całe życie tego boga wyczerpywało się w burzach, w uspokojeniach, w ruchu fal, w przypływie i odpływie morza. Był bóg wiatrów. Całe życie tego boga wyczerpywało się w zarządzaniu wiatrami. Można powiedzieć – w uproszczeniu oczywiście – że cała religia pogańska była wiarą opartą na zewnętrznych przejawach życia bogów. Bogowie greccy mieli nawet wady: jednych kochali, drugim czegoś zazdrościli. Spierali się ze sobą, walczyli, zawierali pokoje. Tak że tutaj ten cały, zresztą przepiękny areopag bóstw wyczerpywał się w życiu zewnętrznym.

Ale pamiętajmy o tym, że obraz Boga to także w jakimś sensie i stopniu obraz człowieka. Jeżeli bóg pogański ma przede wszystkim życie zewnętrzne, to także człowiek, poganin przede wszystkim w tym życiu zewnętrznym realizuje siebie. Poganin tworzy wspaniałe dzieła. Tworzy dzieła sztuki, tworzy państwo, buduje miasta. Powiedz mi, kim jest poganin? Poganin jest tym, co zdołał stworzyć na zewnątrz. Podziwiajcie jego dzieło, a będziecie podziwiać duszę poganina.

Z życiem wewnętrznym

Tymczasem kiedy pojawia się chrześcijaństwo, pojawiają się na ziemi ludzie, którzy uciekają od życia zewnętrznego. Wielu z nich ucieka na pustynie, odchodzi od społeczności. Co to znaczy? To znaczy, że oni odkryli w sobie jakiś inny rodzaj życia. Odkryli coś takiego, co nazywało się dziwnym słowem: świętość. A świętość budowała się często na odludziu, w pustelniach. Nawet kiedy się budowała w wielkich miastach, to nie wyrażała się przez wielkie budowle, przez wielkie dzieła sztuki czy nawet naukowe traktaty. Cóż to znaczyło? Znaczyło to, że ludzie ci zaczęli naśladować innego Boga. W swoim życiu wewnętrznym odkrywali jakieś podobieństwo, jakąś analogię do wewnętrznego życia Boga. Szczególnie wielki jest tutaj święty Augustyn. Św. Augustyn pisze „Wyznania”. Co to są „Wyznania”?

Jest to opowieść o jego życiu wewnętrznym. Przed świętym Augustynem nie było „Wyznań”. Ale jednocześnie św. Augustyn pisze traktat „O Trójcy Świętej”. Bo wydaje mu się, że człowiek wtedy naśladuje Boga, kiedy żyje wewnętrznie i swoje życie wewnętrzne jakby projektuje na zewnętrzny świat. I dlatego jest pewna analogia: w epoce, kiedy Bóg pojawia się jako Trójca Święta, pojawia się także człowiek posiadający życie wewnętrzne.

Miłość zakłada różnicę

A teraz pozwólcie jeszcze dwa słowa na temat tego, co to jest to życie wewnętrzne, to życie, które opisują tajemnicze słowa: Ojciec, Syn, Duch Święty. Otóż kluczem do życia wewnętrznego jest miłość. A gdzie jest miłość? Jaki jest warunek istnienia miłości? Miłość może powstać tam, gdzie jest co najmniej dwóch, gdzie jest różnica między dwojgiem. Ale sama różnica nie wystarczy. Bo miłość łączy różnice w jedność. Weźmy prozaiczny przykład (to znaczy codzienny przykład): miłość matki czy ojca do dziecka. Żeby była miłość, musi tu być różnica. Ojciec, matka, dziecko – jest różnica. Ale sama różnica to jeszcze nie wszystko. Musi zaistnieć jakaś więź między nimi. Tą więzią jest miłość. Ile razy mówimy: „miłość”, mówimy także: „napięcie”. Miłość stwarza napięcie – bo jest różnica, bo ona różnicuje, a zarazem wiąże w jedność. To jest jakby dramat miłości – że wiąże to, co jest różne, i różnicuje to, co jest pojednane. Cała historia miłości na tym polega, że wiąże i dzieli, dzieli i wiąże.

A skoro Bóg jest miłością, to znaczy, że w Nim samym jest to napięcie. To napięcie jest we wnętrzu Boga. Bóg jest rzeczywistością wewnętrznie jakby napiętą. Bóg miłuje samego siebie, a miłować samego siebie to znaczy odkrywać w sobie jakąś różnicę i jednocześnie te różnice łączyć. Kiedy ja miłuję siebie, to znaczy, że we mnie jest napięcie między mną a mną. A zarazem miłując siebie, ja to napięcie przezwyciężam i łączę siebie ze sobą – i to się potem wyraża na zewnątrz. Kiedy przychodzi do mnie drugi człowiek [i], wyobraźmy sobie, na pierwszy rzut oka on jest dla mnie niesympatyczny, wtedy między mną a nim powstaje napięcie. Ale to samo napięcie rodzi się między mną a mną. Z jednej strony mówię: „Dzień dobry, witaj”, a z drugiej strony chętnie bym go wyrzucił za drzwi. W ten sposób we mnie się tworzy napięcie. Kiedy przezwyciężam to napięcie, mówię do niego: „Bardzo się cieszę, żeś przyszedł”, to jednocześnie przezwyciężam napięcie w sobie i na tym polega [miłość]. ©

Pozostałe zachowane homilie dostępne są na: powszech.net/kazania-tischnera

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 21/2016