Reklama

Tajemnica Trójcy

Tajemnica Trójcy

14.05.2016
Czyta się kilka minut
Jest to jedna z ostatnich homilii ks. Józefa Tischnera wygłoszonych przed operacją krtani.
Fot. Anna Pietuszko / FORUM
I

Istnieje coś takiego jak pięć prawd wiary. Są to prawdy, o których mówi się, że są człowiekowi do zbawienia konieczne. I wśród tych prawd wiary, koniecznych do zbawienia, jest prawda o Trójcy Świętej. Wygląda na to, że aby człowiek mógł się zbawić, nie wystarczy po prostu wierzyć w jednego Boga. Trzeba wierzyć, że Bóg jest jeden w Trójcy Świętej.

Kiedy rozmawiamy z ludźmi na temat wiary, to najczęściej mówią nam o tym, że mają trudności z wiarą w Boga. W ogóle już do Trójcy Świętej się nie dochodzi. Wydaje się im bowiem, że jeżeli uwierzą w Boga, to jakby problem zostanie rozwiązany. Jakby sprawa Trójcy Świętej nie wchodziła w ogóle w grę. Tymczasem kiedy popatrzymy na historię, zwłaszcza na pierwsze wieki chrześcijaństwa, widzimy, jak ogromną batalię stoczył Kościół w sprawie Trójcy Świętej. Jakby ta sprawa Trójcy Świętej była dla Kościoła sprawą wówczas najważniejszą. Jakby...

7037

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

...tryteistycznym dziwadłem. I nawet jako nominalniy chrześcijanin(i niekoniecznie jako arianin, czy świadek Jehowy)mozna być antytrynitarnym poganinem, wyznającym "bóstwo zewnętrze"-gdy nie ma przyjęcia miłości.

To już 20 lat minęło.............. Prosty język, wprowadzający w głębię. Głębię wiary. To że Bóg Istnieje, to nie jest dla mnie żadna wiedza tajemna. To że jest Jeden Bóg, powie razem ze mną i Żyd i Muzułmanin. Mnie to nie wystarcza. Ja chcę wyżej, dalej, głębiej.......... Protestanckie tłumaczenia Boga, to jakby latać rakietą koło Księżyca. A człowiek przecież na nim chce wylądować. I........ wylądował. Dlatego jestem Katolikiem..........Cóż tam Księżyc? Jest tyle Gór do zdobycia.

wreszcie kumam o co w tym chodzi.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]