Reklama

Tabletki Bogu nie szkodzą

31.07.2005
Czyta się kilka minut
W dialogu z nauką i kulturą współczesną Jan Paweł II wyprzedzał daleko swą epokę. Niektórzy obawiają się obecnie prób łagodzenia wymowy papieskiego dorobku, który nie przez wszystkich był rozumiany. A ewolucyjna wizja powstania człowieka stanowi jego bardzo ważny składnik. Istotnym świadectwem naszej wierności będzie pamięć o tych treściach, w których Jan Paweł II łączył otwarcie na najnowsze teorie przyrodnicze z wizją Boga kierującego ewolucją.
"

"Odstaw te tabletki. Zobaczysz, że Jezus na pewno sam cię wyleczy" - taką radę otrzymała niedawno pacjentka kliniki psychiatrycznej od przyjaciół ze wspólnoty, którą jednoczyła prywatna teologia i silne zaangażowanie emocjonalne. Członkowie grupy mieli niewątpliwie dobre intencje. Tragicznych skutków ich oryginalnej metody leczenia schorzeń psychicznych udało się uniknąć dzięki lekarce, która po trzech dniach po odstawieniu leków zauważyła niepokojący stan pacjentki i zdążyła ją jeszcze uratować.

W innym przypadku podobne poradnictwo eliminujące środki farmakologiczne w imię działania Jezusa doprowadziło do głębokiej depresji i próby samobójstwa. Pomijam całkowicie kwestię, że niektórzy z amatorskich doradców znajdują się sami w stanie duchowego zagubienia, w którym konieczna byłaby przynajmniej opieka psychologa. Istotne jest dla mnie natomiast przyjęte...

12426

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]