Reklama

Tabletki Bogu nie szkodzą

Tabletki Bogu nie szkodzą

31.07.2005
Czyta się kilka minut
W dialogu z nauką i kulturą współczesną Jan Paweł II wyprzedzał daleko swą epokę. Niektórzy obawiają się obecnie prób łagodzenia wymowy papieskiego dorobku, który nie przez wszystkich był rozumiany. A ewolucyjna wizja powstania człowieka stanowi jego bardzo ważny składnik. Istotnym świadectwem naszej wierności będzie pamięć o tych treściach, w których Jan Paweł II łączył otwarcie na najnowsze teorie przyrodnicze z wizją Boga kierującego ewolucją.
"

"Odstaw te tabletki. Zobaczysz, że Jezus na pewno sam cię wyleczy" - taką radę otrzymała niedawno pacjentka kliniki psychiatrycznej od przyjaciół ze wspólnoty, którą jednoczyła prywatna teologia i silne zaangażowanie emocjonalne. Członkowie grupy mieli niewątpliwie dobre intencje. Tragicznych skutków ich oryginalnej metody leczenia schorzeń psychicznych udało się uniknąć dzięki lekarce, która po trzech dniach po odstawieniu leków zauważyła niepokojący stan pacjentki i zdążyła ją jeszcze uratować.

W innym przypadku podobne poradnictwo eliminujące środki farmakologiczne w imię działania Jezusa doprowadziło do głębokiej depresji i próby samobójstwa. Pomijam całkowicie kwestię, że niektórzy z amatorskich doradców znajdują się sami w stanie duchowego zagubienia, w którym konieczna byłaby przynajmniej opieka psychologa. Istotne jest dla mnie natomiast przyjęte...

12426

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]