Reklama

Straszenie Darwinem

Straszenie Darwinem

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Książka George'a Sim Johnstona Czy Darwin miał rację? Katolicy a teoria ewolucji sprowadza dialog nauki i wiary do poziomu naiwnych publikacji z biblioteki Dzwonka Niedzielnego. Dlaczego katolik mający za sobą dziedzictwo tomizmu miałby być lepiej od innych przygotowany do debaty o ewolucji?.
T

Trudno bez zdumienia przyjąć chociażby jej zakończenie, w którym czytamy, że jako katolicy “nie powinniśmy obawiać się zaangażowania w debatę wokół teorii ewolucji, gdyż praktycznie każdy jej aspekt jest dostępny dla niespecjalisty. Katolik mający za sobą dziedzictwo tomizmu jest lepiej przygotowany do tego zaangażowania niż inni, gdyż problematyka darwinizmu ma zarówno aspekt filozoficzny, jak i przyrodniczy".

Dlaczego katolik z dziedzictwem tomizmu miałby być lepiej od innych przygotowany do debaty o ewolucji? Obawiam się, że w podobnym duchu rozumowali w XVII wieku krytycy Galileusza, którzy sądzili, iż sama znajomość Arystotelesa wystarcza do potępienia astronomii kopernikańskiej. Z kolei w XX wieku podobny styl myślenia musiał być bliski marksistowskim krytykom genetyki czy cybernetyki, którzy byli przekonani, że wystarczy znać marksizm, aby odrzucić...

11138

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]