Reklama

Szukano papieża przejściowego

Szukano papieża przejściowego

17.05.2014
Czyta się kilka minut
Kanonizacja była okazją do wydania nowych książek o Janie XXIII.
Z

Z wydanych w Polsce polecam tę napisaną przez bratanka nowego świętego, historyka. Być może ukaże się też kiedyś polski przekład innej, której autorem jest dziennikarz, pisarz, krytyk muzyczny Renzo Allegri. Marco Roncalli dostarcza solidnie opracowaną biografię, Allegri przez 30 lat szukał świadków życia Jana XXIII. Jego książka jest szczegółowsza. Obaj autorzy sięgają po dziennik papieża (księdza, arcybiskupa, kardynała), Allegri zapisy dziennika zwykle umieszcza w kontekście relacji świadków.
Poznanie papieża Roncallego pozwala lepiej zrozumieć Kościół naszych czasów. Historia Roncallego przed wyborem na Stolicę Piotrową to historia nieustannych zderzeń myślenia ewangelicznego z trzeźwym myśleniem „z tego świata”. Także w świecie kościelnym. Jego wiara i niewiarygodna pokora sprawiły, że on, „przejściowy”, przez wielu lekceważony, przetrzymywany w watykańskich poczekalniach, „ruszył z posad” Kościół.

Renzo Allegri, „La storia di papa Giovanni”, Ancora Editrice, Milano 2014
Marco Roncalli, „Papież Jan. Święty. Biografia napisana przez bratanka Dobrego Papieża”, przeł. Wiesława Dzieża, Bernardinum, Kalwaria Zebrzydowska 2014

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]