Reklama

Sztywne biodra Polski

Sztywne biodra Polski

04.02.2013
Czyta się kilka minut
Dominika Byczkowska, socjolożka tańca: I na imprezach, i w życiu społecznym nie wychodzimy na parkiet. Nie prosimy do tańca i rzadko dajemy się do niego zaprosić.
Fot. UKRYTE W KADRZE
M

MICHAŁ KUŹMIŃSKI: Pani tańczy?
DOMINIKA BYCZKOWSKA: Tak. Przez sześć lat uczyłam się tańca arabskiego zwanego tańcem brzucha. Uważam, że socjolog powinien doświadczyć na własnej skórze przynajmniej niektórych tematów, którymi się zajmuje. Wtedy lepiej rozumie ludzi, z którymi rozmawia podczas badań.
Taniec brzucha Polakom kojarzy się jednoznacznie.
W świecie zachodnim kojarzymy go z czymś erotyczno-zmysłowym. Rzeczywiście tańczono go w haremach jako taniec płodności. Ale do krajów arabskich, najprawdopodobniej do Egiptu, został przywieziony przez niewolników z Afryki. Tam tkwią jego najgłębsze korzenie i jego specyfika.
Jak każdy taniec, jest on uniwersum symbolicznym: sposobem przekazywania znaczeń, symboli, wrażeń, emocji, norm i wartości. Jednak ponieważ zjawiska danej kultury nigdy nie są od siebie niezależne...

19884

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]