Reklama

Sztuka zasłuchania

Sztuka zasłuchania

22.08.2004
Czyta się kilka minut
W przypadkowej rozmowie przy studni padają słowa o nadzwyczajnej doniosłości. Bezimienna kobieta, która przyszła po wodę, staje się powierniczką wielkiej wizji teologicznej. Wizji, w której miejsce prowincjonalnych sporów o wyższości Gerazim nad Jerozolimą zajmie uniwersalny kult oddawany Bogu “w Duchu i prawdzie" (J 4, 23). Usłyszane słowa musiały ją zapewne poruszyć i zafascynować, skoro zostawiła swój dzban i pobiegła do bliskich z szokującą wiadomością o spotkaniu z Mesjaszem. W swym świadectwie wiary wyprzedziła, przeżywającą nie mniejsze zafascynowanie odkrywaniem nowego świata, Marię Magdalenę, która w wielkanocny ranek w podobnym stylu pobiegnie do uczniów od pustego grobu.
N

Nieraz Chrystus czyni nas powiernikami nadzwyczajnych spraw nie zwracając uwagi ani na nasze życiowe przygotowanie, ani na teologiczne kompetencje. W scenie rozmowy przy studni Jakuba to, co najprostsze, jak kubek zimnej wody, łączy się z tym, co największe - z tajemnicą Wcielenia. Pejzaż ze studnią, przy której kilkanaście wieków wcześniej gasiły swe pragnienie trzody Jakuba, staje się miejscem poznania wstrząsającej prawdy o wejściu w przełomowy etap więzi łączącej człowieka z Bogiem. W upalny dzień, w niepozornej oprawie oczekiwania na powrót uczniów, kobiecie o pokomplikowanym życiu Chrystus objawia Swe największe tajemnice o “nadejściu godziny". Od Samarytanki możemy się uczyć umiejętności wielkiego zasłuchania, w którym to, co prozaiczne, zostaje wypełnione szokującą Bożą prawdą. Trzeba umieć chłonąć tę prawdę nie przejmując się dzbanem, który pozostał gdzieś daleko...

958

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]