Reklama

Ładowanie...

Sztuka fugi

06.12.2011
Czyta się kilka minut
Urszula Kozioł: FUGA 1955-2010 - ogromny, starannie wydany i ładnie złamany tom trochę onieśmiela: więc tak rozległe jest już dzieło poetyckie Urszuli Kozioł! "Fuga" obejmuje jedenaście książek laureatki tegorocznego "Silesiusa", od "Gumowych klocków" po ubiegłoroczny tom "Horrendum", plus kilka wierszy zamieszczonych tylko w wyborach i w powieści "Ptaki dla myśli", garść przekładów z Eugenia Montalego i komentarz poetycki do opery Scarlattiego "Tetyda na Skyros".
C

Czytając kolejne książki poetyckie jednego autora - dla mnie w przypadku Urszuli Kozioł ta lektura zaczęła się od "W rytmie słońca", pokłosia buntu 1968 roku - zestawiamy je ze sobą, szukając podobieństw i różnic w poetyce i w stosunku do świata, nowych dróg i powrotów do dawnych wątków. Często jednak podczas takiej bieżącej lektury znika świadomość, że dzieło wybitnego poety tworzy pewne uniwersum, że kolejne książki stanowią budulec coraz obszerniejszego gmachu i że dopiero wędrówka po zakamarkach tego gmachu daje nam obraz całości, pozwala śledzić jego wewnętrzną strukturę, analizować współbrzmienia i kontrasty.

Wędrówkę taką odbywać można wedle rozmaitych kluczy. Pierwszym jest klucz historyczny - nie dlatego, że najważniejszy, raczej dlatego, że podsunięty przez dwa wiersze, które "Fugę" otwierają. W "Wiatrakach" szaleństwo Don Kichota, śmierć Abla z rąk...

4200

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]