Reklama

Święty Pantaleon

Święty Pantaleon

12.06.2007
Czyta się kilka minut
Po przeczytaniu tekstu Józefa Majewskiego "Przebudzenie teologii" ("TP" nr 22/07) przypomniałam sobie Saint-Pantaléon, maleńką miejscowość w Prowansji. Znajdujący się tam kościółek, pochodzący z czasów Karolingów, postawiono na skale. Od wschodu i południa otoczony jest wykutym w skale cmentarzem, na którym uwagę zwracają liczne, bardzo małe groby (ich długość nie przekracza 60-70 centymetrów). Według miejscowej tradycji, chowano w nich dzieci zmarłe przed chrztem, a jednak ochrzczone! Do kościółka św. Pantaleona przybywali, nawet z odległych stron, rodzice, przynosząc zmarłe przed chrztem dzieci - święty patron miał dar przywracania ich do życia na czas Mszy, podczas której dziecko było chrzczone. Potem chowano je na przykościelnym cmentarzyku. Obecnie jednak wszystkie groby są puste.
P

Pochodzący z Nikodemii w Bitynii św. Pantaleon, męczennik z czasów sprzed edyktu mediolańskiego, miał dzięki gorącej modlitwie wskrzesić dziecko ukąszone przez żmiję. Przewodnik onomastyczno-hagiograficzny Henryka Frosa SJ i Franciszka Sowy "Twoje imię" niestety go nie wymienia.

BOGDANA PILICHOWSKA

(Kraków)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]