Reklama

Mikołaj zbiorowej wyobraźni

Mikołaj zbiorowej wyobraźni

04.12.2006
Czyta się kilka minut
O większości spośród kilkudziesięciu świętych Mikołajów wia­domo bez porównania więcej niż o biskupie małoazjatyckiej Miry, który wśród katolików i prawosławnych cieszy się większą popu­larnością i czcią niż razem wzięci pozostali jego kanonizowani imiennicy.
fot. KNA-Bild
O

O większości spośród kilkudziesięciu świętych Mikołajów wia­domo bez porównania więcej niż o biskupie małoazjatyckiej Miry, który wśród katolików i prawosławnych cieszy się większą popu­larnością i czcią niż razem wzięci pozostali jego kanonizowani imiennicy. "Żył prawdopodobnie w pierwszej połowie IV stulecia. Niestety nie zachowały się żadne bliższe wiadomości o jego życiu i działalności. To, co później na ten temat napisano, zaczerpnięto z pięknych legend lub z biografii innych postaci", zwłaszcza żyjącego w VI w. opata Mikołaja, późniejszego biskupa w Pinar - czytamy w poważnym leksykonie hagiograficznym "Księga imion i świętych" Henryka Frosa i Franciszka Sowy.

Niebiańska drużyna

Mizerna to zaiste podstawa historyczna niezwykłego rozgłosu biskupa Miry w chrześcijaństwie. Przyczyniły się do tego głównie owe krzepiące...

8202

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]