Reklama

Świetlista droga donikąd

Świetlista droga donikąd

21.08.2006
Czyta się kilka minut
Sześć lat po zakończeniu krwawej wojny domowej, która pochłonęła blisko 70 tys. ofiar, kraj nadal zmaga się z przeszłością: winni nie proszą o przebaczenie, ofiary nie wybaczają.
W

W sobotni ranek na głównym placu sennej wioski Yabachea, położonej w trudno dostępnym i pokrytym dżunglą regionie Satipo, pojawia się niewielki, dobrze uzbrojony oddział. Partyzanci potrzebują lekarstw i jedzenia. Nie rabują, jak niegdyś, lecz płacą dolarami i nie chcą reszty. Świetlisty Szlak (Sendero Luminoso), lewacka guerrilla odpowiedzialna za 20-letnią krwawą wojnę domową, ostatnio zmieniła taktykę i chce pozyskać zaufanie wieśniaków. Już nie porywa chłopów, by siłą wcielać ich w szeregi, tylko rekrutuje, oferując comiesięczny żołd. - Przychodzą i obiecują bronić upraw koki, gdyby władze chciały nas zmusić do zlikwidowania plantacji - opowiada Filisteo Huaracca Quinua, mieszkaniec Vizcatán.

- Wiedzą, że bez nich większość tutejszych rodzin nie ma za co żyć.

Wśród ludności departamentów Ayacucho, Apurímac i Junín w centralnym Peru znów...

16028

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]