Reklama

Światło z ciemnej doliny

Światło z ciemnej doliny

30.05.2006
Czyta się kilka minut
Chyba większość z blisko tysiąca uczestników uroczystości w Birkenau przekraczała linię drutów kolczastych z jakimiś oczekiwaniami.
fot. KNA-Bild
R

Romowie czekali, że Papież opowie światu o ich tragedii, ciągle nieopisanej. O tym, że w Birkenau istniał tzw. obóz cygański, który w sierpniową noc 1944 r. przestał istnieć jak za dotknięciem złej różdżki. Jednej nocy trzy tysiące Romów zginęło w komorach gazowych. Niepotrzebny naród, lebensunwertes Leben - bezwartościowe życie. Czy Benedykt XVI spełnił oczekiwania zepchniętego na margines narodu? Bardzo prawdopodobne. Po raz pierwszy podczas wizyty tej rangi zabrzmiały słowa modlitwy w języku romskim. "Terdzine chera jamare, dre tire wudara o Jeruzalem!" - "Już stoją nasze stopy w twoich bramach, o Jeruzalem!". Po raz pierwszy Kościół katolicki powiedział wyraźnie, że Sinti i Roma również skazani byli na zagładę.

Księża z położonych wokół Oświęcimia miejscowości, z Brzeszcz, Kętów, Andrychowa, liczyli na kameralną, złożoną z modlitwy i milczenia uroczystość...

6372

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]