Reklama

Świat patrzy na Chiny

Świat patrzy na Chiny

12.08.2008
Czyta się kilka minut
Biznesmeni robiący w Chinach interesy mawiają półżartem, że kiedy rano jadą do pracy i widzą nowy plac budowy, to mogą być pewni, że wieczorem, kiedy będą wracać, na miejscu zobaczą gotowy drapacz chmur. Przesada tkwiąca w tym powiedzeniu nie powinna mylić: boom ekonomiczny i inwestycje - których tempo jest dla nas niewyobrażalne aż do chwili, gdy efektów nie zobaczy się na miejscu na własne oczy - zaskakują przecież nie tylko gości. Skoro nawet my, mieszkańcy uprzemysłowionej Europy, przyznajemy, że rewolucja technologiczna powoduje szok dla naszej psychiki, to jak na zmiany reagować ma przeciętny obywatel Chin, który z czasów młodości może jeszcze pamiętać stary Pekin - miasto parterowych, drewnianych domków, w którym tradycyjne życie rodzinne, niczym na prowincji, toczyło się głównie na podwórzach?
C

Chiny pełne kontrastów i sprzeczności pokazuje lipcowo-sierpniowy numer "Znaku". Na jego łamach: Krzysztof Gawlikowski kontra reszta świata. Znany sinolog, od czasów rewolucji kulturalnej regularnie podróżujący po Państwie Środka, nikogo nie pozostawia obojętnym wobec swoich obserwacji: "Nie można powiedzieć, że Chiny negują prawa człowieka" - mówi w rozmowie ze "Znakiem" i dodaje za profesorem Tonym Saichem z Harvardu: "Obywatele Chin korzystają obecnie z największych wolności i żyją najdostatniej w całych dziejach swojego kraju". Podług cytowanych przez Gawlikowskiego badań Chińczycy należą dziś do najszczęśliwszych narodów świata, a młode pokolenie wychowuje się na pokojowej wizji Chin wieloetnicznych: wspólnoty narodów (do której, oczywiście, należą również Tybetańczycy).

Na stronach wakacyjnego "Znaku" odbija się echem wielki "spór o Chiny", który od lat...

2449

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]