Reklama

"Suite for trio +"

"Suite for trio +"

30.10.2005
Czyta się kilka minut
Bracia Olesiowie niezmordowanie penetrują okolice muzyki zwanej umownie free jazzem czy raczej free improwizacją, bo najwyraźniej unikają swingu.
P

Po wyprawach do Mekki (Ornette Coleman), w regiony współczesnej kameralistyki (Lutosławski, Penderecki), na nowojorskie poddasza (płyta z Davidem Murrayem) przyszła pora na romans z francuskim Association á la Récherce d'un Folklore Imaginaire, którego emisariuszem jest Jean-Luc Capozzo. Dobrym swatem okazał się Mikołaj Trzaska, który od kilku lat pomaga Olesiom otwierać furtki prowadzące z więzienia totalnej awangardy.

Skład zespołu nawiązuje do klasycznej obsady kwartetu Colemana, ale w najlepszych utworach - tytułowa suita, “JLC", “Bolero Stefana", “N-ju", “Urodzaj" - Urizen (rozum) ustępuje Urthonie (wyobraźni), która ma orientalne rysy. Capozzo i Trzaska, którzy dobrali się jak w korcu maku, ocieplają tę chwilami zgiełkliwą muzykę humorem, a nawet liryzmem. Nie boją się wędrować (w rytm karawany wielbłądów) do krainy wyobrażonego folkloru, która leży na...

1343

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]