Reklama

Stróż pamięci

Stróż pamięci

07.09.2003
Czyta się kilka minut
Nie lubił podziałów i klasyfikacji. W swym uniwersalnym dziele z prawdziwą wirtuozerią łączył filozofię, muzykę i literaturę. Dialogował z filozoficzną spuścizną całej Europy. Dopiero prawda o Holokauście, “sprawie, która nigdy nie powinna ulec przedawnieniu", kazała mu wyznaczyć granicę. Wykreślił ze swego życia wszystko, co niemieckie, przestał czytać niemieckich filozofów, zajmować się dziełem niemieckich kompozytorów. Na pięć lat przed śmiercią rozpoczął jednak nowe życie. Życie w przebaczeniu.
G

Gdyby żył, 31 sierpnia tego roku obchodziłby setną rocznicę urodzin. Przyszedł na świat w Bourges, w centralnej Francji. Rodzice - Anna Ryss i dr Samuel Jankélévitch przybyli z Rosji. Ojciec, z wykształcenia lekarz, z zamiłowania humanista i literat, przełożył na francuski prace Hegla, Simmla, Schellinga, Bierdiajewa. Jako pierwszy przetłumaczył “Wstęp do psychoanalizy" i inne dzieła Freuda, z którym prowadził żywą korespondencję. Vladimir nie odziedziczył po ojcu pasji do psychoanalizy, nie od razu też zainteresował się filozofią. W prestiżowej Ecole Normale Supérieure studiował literaturę, dopiero jego profesor filozofii obudził w nim zamiłowanie do tej dziedziny. W wieku 20 lat po raz pierwszy spotkał Bergsona. Pomiędzy mistrzem a uczniem powstała silna więź intelektualna, która zaowocowała wydaniem przez Jankélévitcha wielu artykułów oraz tomu “Henri Bergson", do którego...

17343

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]