Reklama

Starość, radość

Starość, radość

03.08.2014
Czyta się kilka minut
Krążą ploty, że ten i ów będzie ministrem albo senatorem, a inny znowuż wicepremierem, i są to wieści – przyznać trzeba – irańskie.
Z

Zważywszy wszystkie za i przeciw, wziąwszy na serio wszelkie zapowiedzi i wieszczby, wydaje się, że oto kult młodości więdnie na naszych oczach. Lepiej bowiem dziś, a zwłaszcza jutro, być starym, niżli młodym.
Popatrzmy, my, ludzie starzy i szarzy, jakiż to dziś luksus nie być młodym ani barwnym, jakże pięknie nie rzucać się w oczy byle komu. Nie biorą nas serio ni kibole, ni owe byki krase spod swastyczek. Lekko z buta, łagodnie i z uśmiechem traktują nas lekarze zajęci swymi sumieniami, a kapłani są wobec nas spokojni, zrezygnowani i bez ambicji. Polityk tutejszy ma nas raczej za nic – za figurę nie do nawrócenia, i to jest naprawdę bardzo piękne. Nikt nas piekłem nie straszy, choć jest nam do niego raczej bliżej niż dalej. Nikt nie każe czytać pism Dmowskiego, nikt nie każe zachwycać się erudycją Karnowskiego, geniuszem Kaczyńskiego ani fryzurami Gowina czy Terlikowskiego....

3479

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]