Reklama

Ładowanie...

Starość, radość

03.08.2014
Czyta się kilka minut
Krążą ploty, że ten i ów będzie ministrem albo senatorem, a inny znowuż wicepremierem, i są to wieści – przyznać trzeba – irańskie.
Z

Zważywszy wszystkie za i przeciw, wziąwszy na serio wszelkie zapowiedzi i wieszczby, wydaje się, że oto kult młodości więdnie na naszych oczach. Lepiej bowiem dziś, a zwłaszcza jutro, być starym, niżli młodym.
Popatrzmy, my, ludzie starzy i szarzy, jakiż to dziś luksus nie być młodym ani barwnym, jakże pięknie nie rzucać się w oczy byle komu. Nie biorą nas serio ni kibole, ni owe byki krase spod swastyczek. Lekko z buta, łagodnie i z uśmiechem traktują nas lekarze zajęci swymi sumieniami, a kapłani są wobec nas spokojni, zrezygnowani i bez ambicji. Polityk tutejszy ma nas raczej za nic – za figurę nie do nawrócenia, i to jest naprawdę bardzo piękne. Nikt nas piekłem nie straszy, choć jest nam do niego raczej bliżej niż dalej. Nikt nie każe czytać pism Dmowskiego, nikt nie każe zachwycać się erudycją Karnowskiego, geniuszem Kaczyńskiego ani fryzurami Gowina czy Terlikowskiego....

3479

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]