Reklama

Stan upojenia

Stan upojenia

25.01.2006
Czyta się kilka minut
ANNA MATEJA: - Obserwujemy życie polityczne i zastanawiamy się... gdzie jest najbliższy psychoterapeuta - oczywiście nie dla wyborców, ale dla wybranych. Jak można rozpoznać osobę chorobliwie uzależnioną od władzy? Jakich "używek" potrzebuje, by normalnie funkcjonować?
Ewa Woydyłło-Osiatyńska
E

EWA WOYDYŁŁO-OSIATYŃSKA: - Nadużywa pani terminu "uzależnienie". Sama zresztą też to chętnie robię, bo to słowo-wytrych nadające się do zrozumienia wielu ludzkich przywar. Uzależnieniem można określić, np. nadmierną skłonność do dominowania czy dowodzenia swojej racji. Jesteśmy prawie pewni, że chodzi o uzależnienie od władzy, gdy ktoś wymusza posłuszeństwo, manipuluje, uciekając się do podstępnych metod po to, by uzyskać przewagę dla swoich racji. Tak naprawdę, uzależnieniem są jednak wyłącznie nawyki destrukcyjne - dla osoby i jej otoczenia. Dlatego w przypadku narkomana, który niszczy swoje zdrowie i potencjał intelektualny, nie mamy wątpliwości, że to uzależnienie. Ale jeżeli ktoś pali papierosy, ale jest zdrowy, uprawia sporty, chodzi regularnie do lekarzy, by skontrolować stan płuc - niech sobie pali.

- A inni, którzy muszą wdychać dym?...

12623

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]